ללמוד ולעבוד בתחום – עורכי דין ומשפטנים

מידע על המקצוע – עורכי דין ומשפטנים 
משפטן:
מי שמסיים תואר ראשון במשפטים הוא אינו עו"ד, הוא משפטן, בוגר במשפטים (LL.B). המשפטן עוסק באיתור בעיות, בניתוח מצבים, בהערכת סיכויים וסיכונים, בהצגת טיעונים, בסיכום עמדות ובניסוח מסמכים.איך מקבלים רשיון לעריכת דין?

סטאז':
השתלמות במשרד עורכי דין:
במשך שנה, עבודה שחורה בשכר נמוך לאורך…

מידע על המקצוע – עורכי דין ומשפטנים 
משפטן:
מי שמסיים תואר ראשון במשפטים הוא אינו עו"ד, הוא משפטן, בוגר במשפטים (LL.B). המשפטן עוסק באיתור בעיות, בניתוח מצבים, בהערכת סיכויים וסיכונים, בהצגת טיעונים, בסיכום עמדות ובניסוח מסמכים.איך מקבלים רשיון לעריכת דין?

סטאז':
השתלמות במשרד עורכי דין:
במשך שנה, עבודה שחורה בשכר נמוך לאורך שעות ארוכות,  אבל חייבים לעבור את זה.
מבחני הסמכה של לשכת עורכי הדין הארצית:
מי שסיים את תקופת הסטאז' רשאי לגשת לבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין הארצית. אם עברת בפעם הראשונה (כל הכבוד – זה לא תמיד מצליח על הפעם הראשונה) או בשנייה או בשלישית- מזל טוב אתה עורך דין. אם לא עברת או בכלל החלטת שלא לגשת אתה: משפטן. הפקולטות למשפטים באוניברסיטאות ובמכללות הפרטיות מכשירות משפטנים כדי שיוכלו למלא תפקידי עורכי דין, יועצים משפטיים ותפקידים משפטיים אחרים.
תואר ראשון במשפטים נחשב בסיס טוב להרבה תחומי דעת אחרים ולא מחייב כי כל מי שסיים תואר ראשון במשפטים יהפוך לעו"ד.
הישראלים נוהרים לפקולטות למשפטים. כולם רוצים להיות משפטנים ולהבין את החוק. ישנן סיבות רבות ללמוד משפטים, אחת מהן היא תהליך "המשפטיזציה" של החברה הישראלית.
שבוחרת במשפט כאופציה העדיפה לפתרון סכסוכים. בעבר היינו מנסים לפתור מחלוקות ללא להגיע לבית המשפט והיום – ישר תובעים.
המון אנשים מתחומים אחרים כמו כלכלה, עסקים, רפואה והנדסה לומדים גם הם משפטים, כדי להרחיב את גבולות הקריירה שלהם. זוהי החלטה עם השלכות כלכליות, שכן כל חתימת חוזה דורשת הבנה משפטית.
סיבה נוספת לבחירה של אנשים רבים במקצוע היא השפעתו העצומה של בג"צ על חיינו. בית המשפט העליון בישראל הפך להיות לאחד הגופים החזקים, אם לא החזק ביותר במשק.
משפטנים יכולים לעסוק במחקר אקדמי, להיות פרשנים משפטיים, מרצים למשפטים וכדומה.
פעמים רבות משמש תואר זה לזיהוי של מי שסיים לימודי משפטים אך עדיין לא הוסמך להיות עורך דין, אם משום שאינו מעוניין בכך או משום שהוא נמצא במהלך תקופת הסטאז' שלו. 

 
מידע על לימודים אקדמיים – עורכי דין ומשפטנים 
תואר ראשון במשפטים LL.B:רקע כללי:
מה מושך כל כך הרבה ישראליים ללמוד דווקא משפטים? היחס בין מספר הסטודנטים למשפטים ועורכי הדין בישראל, לבין גודל האוכלוסייה, הוא מהגבוהים בעולם.
בשנים האחרונות נערך טקס הקבלה ללשכת עורכי הדין באצטדיון טדי וזאת משום שזהו בין המקומות היחידים הגדולים מספיק להכיל את מספר המצטרפים החדשים ללשכה ביום חגם.
הלימודים מתקיימים במשך 3.5 שנים (לבעלי תואר ראשון קודם: 3 שנים בלבד) ומשלבים הקניית ידע מעשי במשפט הישראלי עם השכלה משפטית רחבה.
אתם בטח חושבים על פרקליטים בחליפות מחויטות, דרמות בבית המשפט, נאומים חוצבי לבבות ליד דוכן העדים – אז תחשבו שוב.
בין הגרסה של עורכי הדין בטלוויזיה לעורכי דין בישראל אין כמעט קשר… חשוב לדעת כי מי שמסיים תואר ראשון במשפטים הוא אינו עו"ד, הוא משפטן,בוגר במשפטים (.LL.B). המשפטן עוסק באיתור בעיות, בניתוח מצבים, בהערכת סיכויים וסיכונים, בהצגת טיעונים, בסיכום עמדות ובניסוח מסמכים.
איך מקבלים רשיון לעריכת דין?
עוברים השתלמות במשרד עורכי דין במשך שנה, זה נקרא סטאז', או במילים של כל מי שעבר זאת: עבודה שחורה בשכר נמוך לאורך שעות ארוכות,  אבל חייבים לעבור את זה. מי שסיים את תקופת הסטאז' רשאי לגשת לבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין הארצית. אם עברת בפעם הראשונה (כל הכבוד – זה לא תמיד מצליח על הפעם הראשונה) או בשנייה או בשלישית- מזל טוב אתה עורך דין.
הפקולטות למשפטים באוניברסיטאות ובמכללות הפרטיות (נכון, אין לימודי משפטים באף מכללה ציבורית וזה אומר שאתם חייבם להיות בעלי ציון פסיכומטרי גבוה כדי להתקבל לאוניברסיטה או בעלי ממון כדי ללמוד במכללה פרטית) מכשירות משפטנים כדי שיוכלו למלא תפקידי עורכי דין, יועצים משפטיים ותפקידים משפטיים אחרים.תכני הלימוד:
בלימודי משפטים קורסי חובה רבים. הרבה 'דיני' והרבה מבואות, ביניהם: דיני עונשין, דיני נזיקין, דיני חוזים, מבואות לשיטת המשפט הישראלית, למשפט הפלילי והציבורי ולחשיבה המשפטית, תיאוריות משפטיות, חברתיות וכלכליות וקורס באנגלית משפטית.
קורסים נוספים: משפט פלילי, משפט מסחרי ועסקי, משפט דיוני, דיני משפחה ומשפט בינלאומי, תורת המשפט, מקורות המשפט הישראלי, משפט פלילי, דיני חוזים, תורת הרעיון המדיני.
חברה, מדינה ופוליטיקה, תולדות משפט המערב, יסודות בכלכלה למשפטנים, שיטות משפט, משפט אירופאי קונטיננטאלי, אנגלית משפטית, מיומנות מידע ומשפט, דיני ראיות, דיני הפרקטיקה המשפטית ועוד…
למרות מה שנהוג לחשוב על לימודי משפטים לא מתמקדים רוב הזמן בשינון החוק היבש.
(את זה עושים לקראת בחינת הלשכה) הלימודים עוסקים בפיתוח חשיבה משפטית.
במהלך התואר לומדים כיצד לסווג בעיה משפטית לפי עקרונות מסוימים, ולחפש לה פתרון. 
הסטודנטים למשפטים נדרשים להבין לא רק מהו החוק, אלא גם מהם השיקולים המוסריים, החברתיים והפרקטיים העומדים מאחוריו וכיצד מיושם החוק לפתרון בעיות שונות. מסלולי לימוד:
לימודי המשפטים יכולים להיעשות באחת משתי האפשרויות: לימוד משפטים בלבד או שילוב משפטים ומקצוע נוסף כגון: חשבונאות, מנהל עסקים, מתמטיקה, מדעי החברה, מדעי הרוח ועוד. שילובים מנצחים:
מכללות רבות מציעות כיום תואר ראשון במשפטים עם התמחות בתחום מסויים כגון: תואר ראשון במשפטים עם התמחות במשפט פלילי וקרימינולוגיה, תואר ראשון במשפטים עם התמחות בזכויות אדם, תואר ראשון במשפטים עם התמחות בתקשורת וטכנולוגיה  למה כדאי/לא כדאי ללמוד משפטים:
בכל זאת אין גאווה גדולה משל אם פולניה לומר: "בני סיים עכשיו תואר במשפטים" (אולי חוץ מהמשפט "בני סיים עכשיו לימודי רפואה") מדובר בכמויות עצומות של חומר קריאה.
תלמידי תואר ראשון במשפטים לומדים מהר מאוד להפריד את העיקר מהטפל ולצמצם את הקריאה, הם נהיים מומחים לכך, תכונה שתשמש אותם לאחר מכן גם בתחום עיסוקם כעורכי דין בחינות הלשכה אינן קשות במיוחד ושיעור העוברים הוא גבוה, עם זאת הקשר בין 3.5 השנים שמשקיעים בתואר לבין החומר שצריך לשנן לבחינות הלשכה מקרי וההכנה לבחינה אורכת מספר חודשים.
הסטאז'- הנקודה הכואבת שהפכה בשנת 2006 לכואבת יותר עם החלטת שרת המשפטים ציפי לבני על הארכת תקופת הסטאז'. עו"ד רבים חשים כי תקופת הסטאז' שלהם הייתה קרובה לעבדות מודרנית.
השכר הממוצע המשולם לסטאז'ר נמוך מאוד – כ-4000 ₪ בחודש. ישנם משרדים מסוימים בהם הסטאז'רים מקבלים מעט יותר, אך בכל מקרה מדובר על שעות עבודה ארוכות (מאוד 12 שעות ביום לא נחשב נדיר בכלל)
הכוסיות של גילמן- שמועות אומרות כי בקפיטריית המשפטים של אוניברסיטת תל-אביב (בניין גילמן) נמצאות הבנות השוות ביותר…
תחרות- גדולה ורבה, הרבה היצע מעט ביקוש…. עבר פלילי- לשכת עורכי הדין לא מקבלת לשורותיה משפטנים שיש להם עבר פלילי, אם יש לכם רישום במשטרה כדאי שתחשבו פעמיים. למי זה מתאים?
- לבעלי כושר ניתוח אנליטי טוב.
- לבעלי הבעה רהוטה בכתב ובעל פה.
- לבעלי ביטחון עצמי, כושר שכנוע, ראייה רחבה ותשומת לב רבה לפרטים הקטנים חשיבה חריפה, יכולות אנושיות People Skills טובות.
 
>מידע על לימודי תעודה – עורכי דין ומשפטנים 
דיני משפחה – נישואין גירושין וירושה:
הקורס מיועד למתעניינים בנושא, הן לשם העניין האישי בלבד והן לשם רכישת ידע מקצועי למגשרים, למטפלים, לעובדים סוציאליים ואף למשפטנים המבקשים לשפר ידיעתם בתחום מרתק ורגיש זה.

תעודה:
בסיום הקורס תוענק לתלמידים תעודת השתתפות בחתימת המרצים.
 תכני הלימוד:
- הכרה בנישואין.
- נישואין אזרחיים.
- ידועים בציבור.
- מזונות.
- חלוקת רכוש.
- משמורת ילדים.
- גט וזוגיות חדשה.
- ירושה על-פי דין.
- ירושה על-פי צוואה.
- כשרות לרשת.
- תכנון ירושה, ועוד.
 
קורס דיני מכרזים:

רקע כללי:
הליך המכרז הינו האמצעי העיקרי שבאמצעותו נקשרות עסקאות כלכליות בין המדינה, גופי השלטון המקומי, חברות ממשלתיות, תאגידים סטטוטוריים ועוד.
 
תכני הלימוד:
במסגרת הקורס בדיני מכרזים ייבחנו דיני המכרזים בישראל באופן שיטתי, החל מהיקף החובה לפרסם מכרז, המשך באופן עיצוב המכרז.
בעבודת וועדת המכרזים, בסוגיות המתעוררות לאחר שהסתיים המכרז ובהיבטים הכרוכים בתקיפת המכרז.
 
תעודה:
בסיום הקורס תוענק לתלמידים תעודת השתתפות בחתימת המרצה. תכני הלימוד:
- האם כל התקשרות של רשות מנהלית חייבת להיעשות באמצעות מכרז?
- האם מציע שהגיש הצעה במכרז רשאי לחזור בו מהצעתו?
- מהו "תנאי סף" להשתתפות במכרז? ומה המשמעות של אי-עמידה בו?
- האם ועדת המכרזים רשאית לפסול הצעה שנפלה בה טעות סופר?
- האם ועדת המכרזים רשאית לבחור בהצעה שאינה הזולה ביותר?
- מה דינה של הצעה שהוגשה באיחור?
- האם קיימות נסיבות שבהן על אף שהעתירה מוצדקת היא תידחה על ידי בית המשפט?
- מי רשאי לעיין במסמכי המכרז ובהצעה הזוכה?
 
קורס בוררות:

תעודה:
בסיום הקורס תוענק לתלמידים תעודת השתתפות בחתימת המרצה.

תכני הלימוד:
- מתי הבוררות מותרת.
- בית משפט או בוררות.
- בורר משפטן או בורר מומחה בתחום המחלוקת.
- בוררות או גישור.
- ניהול נכון ויעיל של הבוררות.
- דרכי התנהגות בישיבות בוררות.
- סעד זמני בבוררות.
- כללי האתיקה לבוררים.
- פסיקת הבורר.
- עקרונות משפטיים חיוניים לבירור המחלוקות בדיני חוזים, מכר, מקרקעין ומיטלטלין.
- תקיפת פסק בוררות. קורס דיני עבודה:

רקע כללי:
הקורס יקנה הן ידע רעיוני והן כלים מעשיים.בוגרי הקורס יבינו את העקרונות, הרעיונות והמגמות של דיני העבודה בישראל.
הבוגרים ירכשו ידע נרחב בנוגע למערך הזכויות והחובות העדכני של העובד והמעביד: כלים בסיסיים להבנה של חוזה העבודה והמשמעויות, הגלויות והנסתרות שבו: יכולת להבין ולנתח קונפליקט משפטי (תביעה, סכסוך עבודה וכד’)
בדיני עבודה: כלים פרקטיים לניהול יחסי העבודה – דוגמאות של חוזים, טופסי תביעה וכדומה.
הכרה:
מוכר לגמול השתלמות.
 
קורס דיני חוזים: רקע כללי:
הקורס עורך היכרות עם עקרונות ומושגי יסוד בדיני החוזים הכלליים ודיני החוזים המיוחדים (כגון חוזים אחידים, חוזי מכר ועוד). תכני הלימוד:
מבוא אשר יעסוק בשאלת מהותו ותכליתו של החוזה ובשאלת יחסו של החוזה אל עקרונות יסוד כמו כבוד האדם וחופש העיסוק.
בהמשך הקורס תעסקו בשאלות פרקטיות שונות בהתאם למבנה הכרונולוגי של ההליך החוזי. 
- האבחנה בין חוזה לבין הסכם שאינו "משפטי".
- זיכרון דברים.
- חובות וזכויות בשלב המשא ומתן.
- פגם בכריתת חוזה (טעות, הטעייה, כפייה ועושק).
- חובת תום הלב בחוזה.
- חוזה פסול.
- כללים מיוחדים בנוגע לחוזים אחידים ומיוחדים (חוזי ביטוח, חוזי בנקאות, חוזי מכר).
- הפרת החוזה. סדנא לכתיבת חוזים:
במהלך הקורס תועבר גם סדנא לכתיבת חוזים בה יתרגלו המשתתפים עקרונות בכתיבה נכונה של חוזים: פרטים שצריך לכלול בחוזה, כללי ניסוח ברור, מניעת סכסוכים עתידיים ועוד. .

הפוסט הזה פורסם בתאריך לימודי משפטן. קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>