ללמוד ולעבוד בתחום – תסריטאי

מידע על המקצוע – תסריטאי 
תסריטאי:
מאחורי כל סרט קולנוע, סדרת טלוויזיה או פרסומת מוצלחים עומד תסריט חכם.
מאחורי כל תסריט חכם יושב תסריטאי שמתקתק במקלדתו.
התסריטאים כותבים דיאלוגים, מאפיינים את הדמויות, מחליטים איפה יקרו להם דברים, בני כמה הם יהיו ולמעשה בוראים חיים עם התחלה אמצע וסוף לדמויות הבדיוניות שאנחנו…

מידע על המקצוע – תסריטאי 
תסריטאי:
מאחורי כל סרט קולנוע, סדרת טלוויזיה או פרסומת מוצלחים עומד תסריט חכם.
מאחורי כל תסריט חכם יושב תסריטאי שמתקתק במקלדתו.
התסריטאים כותבים דיאלוגים, מאפיינים את הדמויות, מחליטים איפה יקרו להם דברים, בני כמה הם יהיו ולמעשה בוראים חיים עם התחלה אמצע וסוף לדמויות הבדיוניות שאנחנו רואים על המסך הקטן או הגדול.
 
קריירה בתקשורת ומדיה:
"המדיום הוא המסר" כך טען מרשל מקלוהן, חוקר תקשורת ההמונים הידוע בסוף שנות השישים.
הכוונה באמרה המפורסמת היא שהשינויים בחברה מתרחשים בעקבות שינויים במדיום, הוא זה שקובע את אופי החברה ולא המסר.
בהקשר זה נסו לחשוב האם אתם מחקים מבלי לשים לב דמויות תקשורתיות כמו דוגמניות וסלבריטאים בחיי היומיום ועד כמה אתם מושפעים מפרסומות ומסצנות הוליוודיות?
התקשורת מציפה ומקיפה אותנו מכל עבר ויש כאלו שמנסים לחמוק ממנה לאזורים נידחים בעולם, אך בדרך כלל, ללא הצלחה.
הרדיו, הפרסומות בצידי הדרכים, הטלוויזיה, הקולנוע וכמובן האינטרנט – כולם יעשו הכול כדי ללכוד את תשומת לבנו. מי שעוסק בתחום התקשורת מבין שזו הדרך להשפיע על הציבור ומעוניין בכוח – פרסומי, אמנותי, חברתי וכלכלי.

מידע על לימודים אקדמיים – תסריטאי 
תכני הלימוד:
בשנת הלימודים הראשונה תלמדו מבואות עיוניים רבים כמו ספרות, פילוסופיה, תאטרון, מוזיקה, תולדות הקולנוע וכן תעשו תרגילים ראשונים בבימוי קולנועי.
בסוף השנה הראשונה, תצטרכו לבחור מסלול התמחות מקצועי שיכלול את כל הרקע העיוני הכולל תאוריות קולנועיות וטלוויזיוניות ולימודי היסטוריה של אמנויות וכן סדנאות מעשיות ממוקדות.
כדי להתקבל למסלול זה, בעיקר בתחומי תסריטאות והפקה ובימוי, תצטרכו לצלם תרגיל קולנועי קצר שיוצג בפני ועדת קבלה. ועדה זו תחליט האם לאשר את קבלתכם ללימודי ההתמחות, או שתמשיכו ללמוד את התחום באופן תאורטי בלבד ולא מעשי.
במידה ותתקבלו למגמת ההתמחות בה בחרתם, תעברו סדנאות ממוקדות כמו משחק מול מצלמה, קולנוע נסיוני, אולפן חדשות, בימוי קליפים ועוד.
מבחר מייצג של הקורסים בלימודי קולנוע כולל קורסים כמו מדיה דיגיטלית, צילום קולנועי, הפקה קולנועית.
אנימציה, אינטרנט, תולדות הקולנוע, עיצוב פס-קול, צילום סטילס, תקשורת המונים,  עיצוב אומנותי, מולטימדיה, בימוי עלילתי, בימוי דוקומנטרי, עריכה דיגיטלית, תסריטאות, גרפיקה, עיבוד תמונה, תיאוריה ואסתטיקה של אומנויות המסך, טכנולוגיית וידאו, מבע קולנועי, קולנוע ישראלי, תאורה, תסריט ותחקיר, לימודי טלוויזיה, קול והקלטה, כתיבה יוצרת, משחק מול מצלמה, הדרכת שחקנים, עיצוב פס קול, תפאורה ועוד.חלק מסרטי הסטודנטים יוקרנו בפסטיבלים בינלאומיים ובערוצי שידור שונים.

מסלולי התמחות:

- מסלול בימוי והפקה – הלימודים יכללו כתיבת תסריטים, הכנת לוח צילומים, ליהוק שחקנים, הפקת ימי צילום -עם עשרות סטודנטים שיעבדו בתפקידים שונים בסרט שלכם (בתמורה לעזרתכם בסרט שלהם…).
- מסלול תסריטאות – תתנסו בכתיבת תסריטים מסוגים שונים לטלוויזיה לדרמות,קומדיו קולנוע תעודי ועוד.
- מסלול עיוני – מסלול המתאים למי שמעוניין במחקר אקדמי, כתיבת עבודות סמינריוניות ומאמרים אקדמיים בתחום זה.

אפשרויות תעסוקה:
בוגרי הלימודים יוכלו להשתלב בתעשייה בארץ ובחו"ל בהפקות קולנועיות, בתוכניות טלוויזיה, בחברות להפקת סרטים, באולפני הקלטות, כעובדים פרילנסרים ועוד.
 
>מידע על לימודי תעודה – תסריטאי 
קורס תסריטאות א’ למתחילים: רקע כללי:
הקורס מקנה כלים בסיסיים לכתיבת תסריט. מיועד למתעניינים בכתיבה לקולנוע ולטלוויזיה, הרוצים לרכוש כלי הבעה באמצעות כתיבה.
בקורס יתקיימו הרצאות מלוות בהקרנות קטעי סרטים, והתנסות עצמית בכתיבה לקולנוע ולטלוויזיה.

תכני הלימוד:
הגדרת תסריט לקולנוע, כותרת הסצנה, תיאור נרטיבי של פעולה וחלל, שם הדמות, הוראות משחק, דיאלוג, מרעיון דרך סינופסיס, טריטמנט ועד לתסריט, תסריט צילומים, הסרט מול התסריט, התסריט הקלאסי – שלוש המערכות, פרוטגוניסט, אנטגוניסט.
אירוע מחולל, רצון דרמטי של דמות, בחירה של דמות, מבנה מינימליסטי, סוגי קונפליקט, ז'אנרים שונים, אפיון דמות, תחקיר, ביוגרפיה של דמות פיקטיבית, דמויות אמיתיות כמקור השראה, עיבוד מספרות לקולנוע, כתיבה לטלוויזיה, עבודת מערכת, מקצועות הלוואי של התסריטאות.

עבודת גמר:
פיתוח סינופסיס מקורי לתסריט, סצנת פתיחה וסצנת קונפליקט.
 תסריטאות ב’ למתקדמים: רקע כללי:
הקורס מקנה כלים ומיומנויות מתקדמים לכתיבת תסריט. במהלכו יפתחו הסטודנטים תסריט מלא לסרט באורך של 45 דקות.
מיועד לסטודנטים שסיימו בהצלחה את הקורס תסריטאות א' (מתחילים) או למדו תסריטאות בעבר, במסגרת אחרת.

תכני הלימוד:
רעיון עלילתי מול רעיון מרכזי, שיווק רעיון, זכויות יוצרים, כתיבת סינופסיס שיווקי, הכנת פיץ’ – פרזנטציה לתסריט.
כתיבה לסדרת טלוויזיה, מקצועות הלוואי של התסריטאות, בחינת המודל הקלאסי על הפרויקט האישי, פיתוח דמות, שכתוב דיאלוג, אירוע השיא בתסריט (קונפליקט בין פרוטוגניסט לאנטגוניסט).
 
קורס פסיכולוגיה לתסריטאים: רקע כללי:
תסריטאים מעלים למסך את ההתנהגות האנושית הכוללת רגשות ומערכות יחסים. ככל שיכירו טוב יותר את טבע האדם ואת מניעיו הפסיכולוגיים כך יוכלו לדייק ולהעמיק בכתיבה.  

תכני הלימוד:
בקורס יילמדו הסטודנטים תורות אישיות (פרויד, יונג, אדלר) ומושגים פסיכולוגיים שייתנו להם כלים להבנת תופעות פסיכולוגיות. במהלך הלימודים תתורגל כתיבת תסריטים, תוך כדי יישום הכלים הפסיכולוגיים שנרכשו.

קורס תסריטאות לסרטים דוקומנטאריים: רקע כללי:
תחום הסרטים הדוקומנטריים נמצא בשנים האחרונות בארץ במגמת פריחה מדהימה.
סרטים דוקומנטריים ישראליים נמכרים לתחנות טלוויזיה זרות וזוכים בפסטיבלים חשובים ברחבי העולם.
הבסיס לסרט מוצלח הוא התחקיר שמקדים את התסריט.
לאחר כתיבת התסריט, התסריטאי מציע את התסריט לגופי שידור ולקרנות במטרה להשיג מקורות מימון להפקת סרט.
אופן כתיבת התסריט ורמתו משפיעים רבות על הסיכויים לקבל את המימון הנדרש, ולעתים ”חורצים” את גורל התסריט לחיים או למוות, האם יתממש לכדי סרט אם לאו.

תכני הלימוד:
מבוא – הסרט הדוקומנטרי, מה היא עשייה דוקומנטרית ומה מייחד אותה, איך בוחרים נושא אטרקטיבי לסרט דוקומנטארי, כיצד מתגבש רעיון לכדי סרט דוקומנטארי, מאפייני הסיפור האישי וסרטי דוקו-אקטיביזם, כתיבת סינופסיס ותסריט דוקומנטארי, מבנה עלילתי.
התרחשויות וסינקים –Talking Heads, חשיבות הקונפליקט בסרט דוקומנטארי, קליימקס ואנטי קליימקס כרצף עלילתי, מה קורה כשהתסריט והמציאות לא נפגשים , הפתיחה של התסריט– לכדנו את הצופה או החמצנו אותו

הפוסט הזה פורסם בתאריך לימודי תסריטאיות. קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>