ללמוד ולעבוד בתחום – מכינות ובגרויות

מידע על לימודי תעודה – מכינות ובגרויות 
בגרויות ומכינות
 
מה זאת בגרות?
אין מה לעשות, תנאי הקבלה הבסיסי ביותר ברוב מוסדות הלימוד האקדמיים הוא תעודת בגרות מלאה. תעודת הבגרות מהווה כלי ראשוני למיון המועמדים ללימודים אקדמיים בארץ ואף בחו"ל. יתרה מכך, תעודת הבגרות גם מקנה ידע בסיסי בתחומי דעת מגוונים….

מידע על לימודי תעודה – מכינות ובגרויות 
בגרויות ומכינות
 
מה זאת בגרות?
אין מה לעשות, תנאי הקבלה הבסיסי ביותר ברוב מוסדות הלימוד האקדמיים הוא תעודת בגרות מלאה. תעודת הבגרות מהווה כלי ראשוני למיון המועמדים ללימודים אקדמיים בארץ ואף בחו"ל. יתרה מכך, תעודת הבגרות גם מקנה ידע בסיסי בתחומי דעת מגוונים.

לכן, אם ברצונכם להתקבל לאקדמיה או סתם להעלות את מעמדכם בחברה המערבית התחרותית בה אנו חיים היום, תפגינו בגרות ותעשו בגרות. וכמה שיותר גבוה יותר טוב.

הדרך הפשוטה ביותר לרכוש תעודת בגרות היא ללמוד למבחני הבגרות בתיכון. אבל זה לא כל כך פשוט. כשחוף הים קורץ מצד אחד, מגרש הכדורגל מן הצד השני והקניון מהשלישי – לבני הנוער קשה לעמוד בפיתויים ולהקשיב לעצת ההורים שרוצים תעודת בגרות ועדיף עם חמש יחידות במתמטיקה, פיזיקה וכימיה.

אז מה עושים? משלימים בגרויות במסגרות פרטיות.
 
השלמת בגרות לאחר התיכון

בגרויות לאחר התיכון תוכלו להשלים בבתי ספר פרטיים, במכינות או בעצמכם. אם ברצונכם להתקבל לאקדמיה במקצוע מסוים, אנו ממליצים שתבדקו את תנאי הקבלה בפקולטה אליה תרצו להתקבל ואף תפנו לייעוץ חינם בבתי הספר הפרטיים או במכינות  – שם יעזרו לכם לבחור את הדרך הקצרה והמשתלמת ביותר להתקבל למקצוע המיוחל.  
 
בתי הספר הפרטיים

כדוגמת אנקורי, HIGH Q וכדומה. בתי ספר אלה מעניקים קורסי הכנה לבחינות בגרות וחלקם נחשבים ליוקרתיים בשל היחס האישי ורמת הלימודים הגבוהה. חלקם מתיימרים להתאים את מסלול הלימוד, שיטות ההוראה וקצב הלימוד לכל לקוח באופן אישי ומבטיחים כי אם התלמיד לא יגיע לציון שהתחייבו בפניו, הוא  יקבל קורס חוזר חינם.

אל מוסדות אלו מגיעים מי שרוצים להבחן בשניים- שלושה מקצועות,

אולם, יש אפשרות לעשות את כל הבגרויות במכינה המותאמת אישית לכל תלמיד. ברוב בתי הספר שעות הלימוד גמישות ויש אפשרות ללמוד בבוקר או בערב, כך שהם מתאימים במיוחד לאנשים עובדים.
 
מכינות

המכינות פועלות במסגרת מוסדות הלימוד ותפקידן להכין את תלמידיהן ללימודים באקדמיה, ללימודים במסלולים מקצועיים אחרים או לרכישת תעודת בגרות בלבד. ישנן מכינות כלליות העוסקות בלימוד בגרויות כלליות וישנן מכינות הכוללות לימודי הכנה למקצוע מסוים במוסד מסוים. כיום פועלות בארץ 45 מכינות באוניברסיטאות ומכללות רבות. בדרך כלל, פונים אליהם סטודנטים הצריכים להשלים מספר רב של מקצועות, והלימודים הם במסגרת אינטנסיבית המזכירה לימודים בתיכון.  
ברוב המכינות ישנם תנאי קבלה. התנאים כוללים שירות צבאי או לאומי (או פטור), השכלה תיכונית מינימאלית של עשר שנות לימוד ועמידה במבחן סף. ישנם מספר מסלולי לימוד בהתאם למספר יחידות הלימוד החסרות לתלמיד, ציוניו, רצונותיו וצרכיו. בדרך כלל תעודת המכינה תחליף את תעודת הבגרות ולעיתים יוכל הבוגר לבחור בין ציוני הבגרות לציוני המכינה.

ברוב המכינות הלימודים אורכים בין חצי שנה לשנה וחצי בהתאם לכמות המקצועות הנלמדים, וישנה אפשרות לבחור בין מכינות בוקר למכינות ערב. 

רבים מהלומדים במכינות מקבלים סיוע בתשלום שכר הלימוד ואף מלגות קיום. חשוב לברר נושא זה במכינה אליה אתם מעוניינים להתקבל, אפילו אם אתם סבורים כי לא מגיעה לכם עזרה, כי יכול להיות שתופתעו לטובה.

 
המקצועות הנלמדים 

מקצועות החובה הנלמדים כמעט בכל בתי הספר הפרטיים והמכינות הם: מתמטיקה, אנגלית, לשון, אזרחות, תנ"ך, ספרות, היסטוריה וחיבור. מקצועות הבחירה כוללים מגוון רחב של מקצועות, וכל מוסד לימודים מלמד חלק קטן מהמקצועות. להלן דוגמאות למקצועות בחירה: פיסיקה, ביולוגיה,כימיה, מחשבים, גיאוגרפיה, פסיכולוגיה, צרפתית, ערבית, אמהרית, אמנות, מדעי החברה, מדעי המדינה ועוד.

המקצועות נלמדים ברמות שונות. הרמות מוגדרות ביחידות לימוד שנעות בין יחידת לימוד אחת לחמש ומצביעות על מידת ההעמקה במקצוע, רמת הקושי ועל מספר שעות הלימוד במקצוע.

ברוב המקרים יילמד מקצוע בחירה בהיקף של 5 י"ל ויענה גם על הדרישה לציון בגרות במקצוע מוגבר (5 י"ל) וגם על החובה להיבחן במקצוע אחד מתוך רשימת "המקצועות הכלליים" (תרבות עולם) בהיקף של 2 י"ל.

 
שקלול ממוצע הבגרות
האוניברסיטאות ומרבית המכללות עושות חישוב של ממוצע תעודת הבגרות, ומשקללות אותו ביחס לציון הבחינה הפסיכומטרית. בממוצע תעודת הבגרות מחושב כל מקצוע על פי מספר יחידותיו. לדוגמה, ערך הציון במקצוע שנלמד ברמת שתי יחידות יהיה כפול מזה שנלמד ברמת יחידה אחת. על פי הנוסחה המקובלת במהלך השקלול מוסיפים 10 נקודות למקצוע שנלמד ב-4 יחידות ו-20 נקודות למקצוע שנלמד ב-5 יחידות, כך שממוצע בגרות יכול בהחלט לעלות מעל 100, ובמקצועות מבוקשים אף נדרש לעבור את ה-100. המקצועות מתמטיקה ואנגלית מקנים 25 נקודות בשקלול, אם הם נלמדו ברמת 5 יחידות ו-12.5 נקודות, אם נלמדו ברמת 4 יחידות.

בדרך כלל משקל הבגרות שווה למשקל הפסיכומטרי בשקלול. ישנן פקולטות אשר מתחשבות, מלבד בממוצע הכולל, בציונים במקצועות ספציפיים הרלוונטיים להן.

הפוסט הזה פורסם בתאריך לימודי מכינות ובגרויות. קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>