ללמוד ולעבוד בתחום – תואר בגאוגרפיה

מידע על לימודים אקדמיים – מדענים גיאוגרפים 
תואר ראשון בגיאוגרפיה:
 

רקע כללי:
גאו= כדור הארץ, גרפיה= רישום, מדע זה עוסק במרכיבים של כדור הארץ ומתמקד בתופעות הקשורות במיקום הפיסי על כדור הארץ.

הגיאוגרפיה עוסקת בחקר התפוצה המרחבית של פעילות האדם ושל מרכיבי הנוף השונים, כגון ערים, ישובים חקלאיים ומערכות דרכים כמו…

מידע על לימודים אקדמיים – מדענים גיאוגרפים 
תואר ראשון בגיאוגרפיה:
 

רקע כללי:
גאו= כדור הארץ, גרפיה= רישום, מדע זה עוסק במרכיבים של כדור הארץ ומתמקד בתופעות הקשורות במיקום הפיסי על כדור הארץ.

הגיאוגרפיה עוסקת בחקר התפוצה המרחבית של פעילות האדם ושל מרכיבי הנוף השונים, כגון ערים, ישובים חקלאיים ומערכות דרכים כמו גם את מרכיביו הפיזיים של הנוף – מערכות נחלים, חורשים, דיונות, מדבריות וכיו"ב. לימוד יחסי הגומלין בין מרכיבי הנוף והדינמיקה שלהם.
גיאוגרפיה הוא תחום דעת עצום שרבים נוטים לצמצמו למפות וגבולות פיסיים בין ארצות ויבשות, אך מדובר בתחום לימודים מקיף בהרבה, ניתן לחלק את המחקר הגיאוגרפי לכמה

מסלולי הלימוד:

גיאוגרפיה פיזית:
ענף זה מתעסק בגיאוגרפיה כמדע כדור הארץ, ועושה שימוש במתמטיקה ופיזיקה על מנת להבין את תנועת כדור הארץ ומערכת היחסים שלו עם גופים אחרים במערכת השמש.

גיאוגרפיה סביבתית:
ענף זה עוסק בתופעות המרכיבות את הנוף הטבעי: ערים, ישובים, מפות, נחלים, אגמים, יערות, ימים, חולות, הרים וכד'.

גיאוגרפיה אנושית:
זהו הענף האנושי של הגאוגרפיה, המכונה גם אנתרופוגאוגרפיה והוא מתמקד במדעי החברה ובהיבטים הלא-פיסיים של ארגון העולם.

הענף בודק איך בני אדם מתאימים עצמם לסביבה הטבעית ולאנשים אחרים. אפשר לחלק את הענף לתחומים הבאים: גאוגרפיה פוליטית (וגאופוליטיקה), גאוגרפיה כלכלית, גאוגרפיה חברתית (הכוללת גם את התחום גאוגרפיה עירונית), וגאוגרפיה צבאית.

גאוגרפיה היסטורית:
ענף זה חוקר איך התפתחו התרבויות והחברות ברחבי כדור הארץ והפכו למה שהם כיום.

מסלולים נוספים:
גיאוגרפיה עוסקת באנשים לא פחות ממה שהיא עוסקת בתופעות טבע ומספקת ללומדים הבנה רחבה יותר של העולם בו אנו חיים.

במסגרת לימודי גיאוגרפיה לתואר ראשון נחשפים הלומדים לתחומי התמחויות רבים, ביניהם:
גיאוגרפיה פוליטית (גאופוליטיקה), גיאוגרפיה יישובית, גיאוגרפיה היסטורית, גיאוגרפיה כלכלית, גיאוגרפיה תרבותית, גיאוגרפיה חברתית, תכנון יישובי וסביבתי, שימור אתרים ותכנון עירוני, אקולוגיה ואקו-גאומורפולוגיה, מערכות מידע גאוגרפיות, לימודי אקלים; סביבה ומשאבי טבע, גיאולוגיה כרטוגרפיה ספרתית ועוד.

מכיוון שמדובר בתחום דעת רחב שיש לו זיקה לתחומים רבים לימודי גיאוגרפיה לתואר ראשון מספקים ללומדים בסיס מצוין ורחב במדעי החברה.

אפשרויות תעסוקה:
בוגרי התואר יוכלו להשתלב במגוון רחב של תחומי עבודה משימור אתרים ותכנון עירוני, הוראה, כתיבת מפות (דורש התמחות) ועד עבודות המוצעות לכל בוגרי תואר במדעי החברה.

 
מידע על המקצוע – תואר בגאוגרפיה 
גיאוגרף:

גיאוגרפיה היא מדע העוסק במיקום פיזי על כדור הארץ. הגיאוגרפיה (גיאו-ארץ, גרפיה-רישום: רישום ארץ) לא עוסקת רק בשאלה מה נמצא איפה על כדור הארץ, אלא גם בסיבות להימצאותו שם, להשפעותיו על הסביבה וכדומה.

מחצבים, מקורות תעסוקה, צפיפות אוכלוסין, דלילות אוכלוסין, עושר, עוני, אזורי אקלים, ותכנון עירוני אלה רק חלק מתחומי עניינו של הגיאוגרף.

הגיאוגרף הוא אדם בעל השכלה נרחבת, אשר אמור לדעת את מקומם של כל הימים, הנהרות, הערים, ההרים והמדבריות. גם דרך מפות ותרשימים ומומלץ שגם באופן פיזי. עליו לאהוב ולחוש את פני השטח. ללכת בשבילים, לחצות את עמקים, להעפיל לפסגות הרים, להתבשם מהנופים ולראות במו עיניו את צורות החיים הנוכחיות ואת השרידים של צורות החיים הקודמות.

מכיוון שתחום הגיאוגרפיה רחב הוא מחולק לתחומים שונים: גיאוגרפיה פיזית, סביבתית, אנושית והיסטורית.

קריירה בתחום:

כגיאוגרף תוכל לעסוק במגוון תחומים: כיום בוגר תואר בגיאוגרפיה יכול לעסוק, בין היתר, בתחומי תכנון ערים, הכנת מפות במערכות מידע גיאוגרפיות, שימור עירוני, שימור אתרים, תכנון סביבתי, ניהול פרויקטים שונים בתחום התכנון ועריכת תסקירי השפעה על הסביבה.

בנוסף תוכל לפנות להוראה, להדרכת טיולים וללימוד על אזורים מסוימים.

הפוסט הזה פורסם בתאריך לימודי תואר בגאוגרפיה. קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>