ללמוד ולעבוד בתחום – תואר בסוציולוגיה

מידע על לימודים אקדמיים – תואר בסוציולוגיה 

לימודי סוציולוגיה לתואר ראשון:רקע כללי:
תחום הידע המזוהה ביותר עם מדעי החברה הינו הסוציולוגיה, שפירושה חקר חברה (סוציו=חברה, לוגיה= מחקר). הסוציולוגיה הקלאסית שמה דגש על מציאת דפוסים חברתיים בהיבט הרחב ביותר של החברה. הסוציולוגיה המודרנית חודרת לכל תחומי החיים ועוסקת במגוון רחב של מחקרים בתחומי החברה ובני…

מידע על לימודים אקדמיים – תואר בסוציולוגיה 

לימודי סוציולוגיה לתואר ראשון:רקע כללי:
תחום הידע המזוהה ביותר עם מדעי החברה הינו הסוציולוגיה, שפירושה חקר חברה (סוציו=חברה, לוגיה= מחקר). הסוציולוגיה הקלאסית שמה דגש על מציאת דפוסים חברתיים בהיבט הרחב ביותר של החברה. הסוציולוגיה המודרנית חודרת לכל תחומי החיים ועוסקת במגוון רחב של מחקרים בתחומי החברה ובני האדם המרכיבים אותה.
הסוציולוגיה מוגדרת כעיסוק שיטתי בחקר החברה האנושית הבא לחקור את האופן שבו אנשים מתנהגים בחברה.
הסוציולוגיה מתעניינת ביחסי הגומלין שבין הפרט לקבוצה וכיצד ניתן להסביר את השוני בהתנהגות בני אדם בחברות שונות ובסיטואציות שונות.
סוציולוגים מנסים בעזרת מחקרים חברתיים להבין מה מסביר את ההבדלים בין קבוצות/ חברות שונות בעולם.
הסוציולוגיה איננה רק תחום העוסק בהתנהגות בני אדם בתוך היחידה הסביבתית בה הוא חי, אלא גם בתחומים השוואתיים מחוץ לסביבתו הקרובה של היחיד.
במהלך התואר תעברו דרך כתבים של חוקרים מרכזיים בתחום מדעי החברה, מאוגוסט קונט (August Conte) שתבע את המונח סוציולוגיה במאה ה-19, דרך אמיל דורהיים הצרפתי הנחשב לאבי הסוציולוגיה ומקס וובר הגרמני שהקים את מכון המחקר הסוציולוגי הראשון בעולם.

תכני הלימוד:
בשנה הראשונה ללימודים לומדים מושגי יסוד בסוציולוגיה: גישה כמותית, גישה איכותית, קבוצה חברתית, קטגוריה חברתית, קהל, קבוצות סגורות, קבוצות פתוחות, קבןצה ראשונית, קבוצה משנית, קבוצת התייחסות,תרבות, ערך, נורמות, סנקציות, כללי מוסר, מנהגים עממיים, סטטוס, מערך סטטוס, סטטוס בסיסי, סטטוס שיוכי, סטטוס הישגי, יוקרה של סטטוס, מערך סטטוס לא מאוזן, תפקיד, יחסי תפקיד, שותפי תפקיד, מערך תפקיד, חברות (=סוציאליזציה), סוכני חיברות, פיקוח חברתי, רה-סוציאליזציה, ארגון פורמלי ובלתי פורמלי, סמכות, בירוקרטיה, רציונאליות, טיפוס אידיאלי, גישה פונקציונאלית, הומאוסטזיס, אנומיה, סטייה חברתית, דיספונקציה, פונקציה חיובית ושלילית, פונקציה גלויה, פונקציה סמויה, מריטוקרטיה,קורסים בסיסיים בשיטות מחקר כמותיות ואיכותניות – סטטיסטיקה א', סטטיסטיקה ב' ושיטות מחקר ועוד….
מי שלמד בתיכון סוציולוגיה כמקצוע מוגבר יהנה בשלב הראשון מהיכרות עם מושגים אלו, אך שלל התיאוריות הנלמדות במסגרת התואר רבות בהרבה מן הרמה התיכונית ורמת ההעמקה בכתבי החוקרים גבוהה בהרבה.

מסלולי הלימוד:
1. סוציולוגיה וכלכלה:
רבים חושבים כי כלכלה הוא תחום דעת מתמטי, ריאלי ומורכב מהרבה מספרים, אך תופתעו לגלות כי יש קשר ברור בין סוציולוגיה וכלכלה.
ברוב האוניברסיטאות המובילות בעולם כלכלה נלמד במסגרת הפקולטות למדעי החברה.
מטרת הלימודים בכלכלה, בדומה לסוציולוגיה, היא הקניית ידע וכלים להבנה וניתוח של תופעות חברתיות תוך התמקדות בתופעות כלכליות: משאבים הון ועבודה, ברמת היחידה הקטנה, משק הבית והעסק הפרטי, וברמת המדינה, המשק הלאומי, מדיניות, מימון, מסחר בין לאומי, צמיחה כלכלית ועוד.
כלכלה כתחום לימוד ברוב המוסדות האקדמיים נלמד במסלולים דו-חוגיים עם מינהל עסקים (ניהול) או חשבונאות.2. סוציולוגיה ומדעי המדינה:
למדע המדינה נגיעה לתחומים רבים, כיוון שהוא עוסק בקביעת מדיניות חברתית, משפטית, כלכלית ובשורה רחבה של נושאים אחרים המשפיעים על אזרחי המדינה, ביטחונם ורווחתם. הקרבה אל מדע החברה= סוציולוגיה ברור,הסוציולוג עוסק בחקר חברות, מדען המדינה בחקר חברה אחת מורכבת מאוד והיא המדינה. על כל צורותיה: מבנה המדינה, פוליטיקה, תופעות חברתיות המשפיעות ומושפעות על ידי המדינה, מקומה של המדינה בחיי האדם בחברה ועוד. גם הסוציולוגיה עוסקת בשאלות מסוג זה אך לא רק בנוגע למדינה.
שילוב בין סוציולוגיה ומדעי המדינה איננו פשוט, ברוב מקומות הלימוד מדובר בשני תארים "גדולים" חד חוגיים העומדים בפני עצמם, במכללות ואוניברסיטאות בחו"ל השילוב יותר נפוץ, אך אפשר כמו תמיד לשלב על ידי לקיחת קורסים מכל מחלקה.3. סוציולוגיה ומדעי ההתנהגות:
ברוב האוניברסיטאות והמכללות בארץ ובעולם לימודי מדעי ההתנהגות כוללים לימודים בתחומים פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. הלימודים בתחומים אלו נועדו להקנות היכרות ראשונית עם היבטים שונים של התנהגות אנושית, ארגון חברתי ומגוון תרבותי.
תוכנית לימודים משולבת מדעי ההתנהגות ומדעי החברה מכוונת להקנות ידע וכלי מחקר בשני תחומים עיקריים של מדעי פסיכולוגיה וסוציולוגיה.

4. סוציולוגיה ותקשורת:
תואר ראשון במסלול דו חוגי בסוציולוגיה ובתקשורת מקנה כלים תיאורטיים רחבים הן בתחום הסוציולוגיה והן בתחום התקשורת. המסלול מאפשר לבעל התואר להמשיך לתארים מתקדמים באחד משני התחומים ו/או להשתלב בשוק העבודה.
תוכנית משולבת מסוג זה מיועדת לסטודנטים שמעוניינים להשתלב בתחום הסוציולוגיה (תחום החברה, הקהילה) או התקשורת (רדיו, טלוויזיה, עיתונות, שיווק, יחסי ציבור ודוברות(5. מסלולים נוספים:
סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, סוציולוגיה וקרימינולוגיה, סוציולוגיה וניהול- שילובים מומלצים.למי מתאימים לימודי מדעי החברה?
- למי שאוהב לקרוא הרבה, אפילו המון. במהלך התואר נדרשים הסטודנטים לקרוא מאות מאמרים (ארוכים, רובם באנגלית) ולנתח את התיאוריות.
- למי שלמד סוציולוגיה בתיכון ואהב את זה, התואר מעמיק בהרבה ממה שנלמד ברמת 5 יחידות לבגרות
- למי שמוצא ששאלות כמו: למה משפחה היא אבא אימא וילדים? למה ביה"ס מאורגן כפי שהוא מאורגן? למה אנו מתנהגים כפי שאנו מתנהגים בחברה?- מרתקות אותו, זהו תואר שיעניין אתכם מאוד.
- אם אתם שונאים מספרים, מתמטיקה, פיסיקה וכו', בתואר ראשון בסוציולוגיה יש מעט מאוד מספרים.
- אם אתם הולכים ללמוד אנתרופולוגיה, לא משנה איפה, קחו בחשבון שאחת מהמשימות הראשונות שלכם תהיה לשבת במקום מסוים כמה שעות ולצפות בנעשה. (כבר אלפי סטודנטים לאנתרופולוגיה ישבו בקניון, בקולנוע, במרכז השכונתי, בבית המשפט עם פולדר צהוב ועט ביד- אם אתם רואים אחד כזה, אחלו לו הצלחה במשימת השטח הראשונה שלו…).

למה כדאי ללמוד מדעי החברה?
- זה תואר בסיסי טוב לתארים מתקדמים.
- זה מעניין יחסית.
- זה לא ריאלי (מלבד קורסים 1-2 בסיסיים בסטטיסטיקה).
- תתפלאו לדעת כמה אנשים מצליחים בעולם מחזיקים בתואר ראשון במדעי החברה.

הפוסט הזה פורסם בתאריך לימודי תואר בסוציולוגיה. קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>