הנדסה תעשייה וניהול – Industrial engineering

למרות שמקובל לחשוב שאתה חייב להיות טיפוס אנליטי וריאלי דעו לכם שישנו גם בתוך תחום ההנדסה הרחב תחום רך יותר כמו הנדסה תעשייה וניהול, שהוא תואר בהנדסה לכל דבר, לומדים 4 שנים ומקבלים תואר BS.c וגם תתפלאו לא כל כך קשה למצוא עבודה כי התואר הזה הוא מגוון מאוד וחברות רבות גם לא מתחומי…

למרות שמקובל לחשוב שאתה חייב להיות טיפוס אנליטי וריאלי דעו לכם שישנו גם בתוך תחום ההנדסה הרחב תחום רך יותר כמו הנדסה תעשייה וניהול, שהוא תואר בהנדסה לכל דבר, לומדים 4 שנים ומקבלים תואר BS.c וגם תתפלאו לא כל כך קשה למצוא עבודה כי התואר הזה הוא מגוון מאוד וחברות רבות גם לא מתחומי ההי-טק אוהבות לקלוט לשורותיהם מנהלים עם תואר בהנדסה תעשייה וניהול.

זה נכון שתמצאו יותר נשים בתחום הנדסה זה מכל תחום אחר – מה שמבטיח איכות סיכומים משובחת, אבל עדיין יש חדוא (חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי) ומספיק משוואות לכולם. 

אז מה לומדים בהנדסה תעשייה וניהול ולמה צריך את זה בכלל?

מאז המהפכה התעשייתית התגבשו תיאוריות רבות שבאו לענות על שאלות ביסיות של עולם העבודה כמו: איך להעלות את כושר הייצור, איך לקצר את זמן הייצור, איך לייעל תהליכי עבודה, איך להגביר איכות, איך להניע את העובדים ובו בזמן לשמר על רווחיותו ותפוקתו של המפעל. תחום הנדסי זה: הנדסה תעשייה וניהול כשמו כן הוא והוא שואב את מקורות הידע שלו מתחומי הניהול ותחומי התעשייה ומשלב אותם לכדי שיטות עבודה ותיאוריות שניתן להכיל על מקומות עבודה ובאמצעותן לייעל תהליכים.

הרי מהי מטרתו של מפעל או כל ארגון יצרני אחר: לעבוד כמה שפחות לייצר כמה שיותר ולמכור בכמה שיותר כסף. מהנדס תעשייה וניהול ילמד להפעיל מודלים מתמטיים ומדעיים מתחום ההנדסה כדי לייעל: להגביהה תפוקות ולהוזיל עלויות.

עם השנים התגברה ההבנה כי ייעול תהליכים והוזלת עלויות ניתנת להשגה גם על ידי שיפור תהליכים פנים ארגוניים. חברות שהשכילו לאמץ שיטות ניהול שבבסיסן מודלים מדעיים מתחום הנדסת התעשייה וניהול מצאו שרווחיותן עלתה ותפוקתם גדלה.

הנדסה זו היא בין המתפתחות והדינאמיות ביותר, החיבורים בין תיאוריות ישנות-חדשות והלכות למעשה בשטח מביאים כל הזמן לשיפור מתמיד והופך את מהנדס התעשייה והניהול לנכס הארגון לא יכול להרשות לעצמו לוותר עליו. 

 שמות שלא תוכלו לפספס במהלך התואר: טיילור אבי תורת הנדסת התעשייה שפרסם בתחילת המאה הקודמת לראשונה מחקר מדעי בתחום תורת הניהול המדעי שכלל לראשונה ניתוחים מדוייקים של משך זמן פעולות עבודת האדם, שיטות העבודה, הכשרת העובדים והכלים במפעל יצרני. טיילור הצליח בניסוייו לקבוע זמני תקן ולהגדיל משמעותית תפוקות תוך הפחתת עלויות כוח אדם ואף העלאת שכרם של עובדי המפעל שהשתתפו בניסוי. 

פורד- כן זה מהמכוניות. הנרי פורד הוא לא רק שם של יצרן מכוניות שאהובות במיוחד על אנשי הי-טק בעלי משפחות, הוא גם בין הראשונים שהשכילו לפתח מודלים לייעול משמעותי בענף הרכב. שיטות הניהול של פורד שכללו הקמת ערים שלמות שאוכלוסייתן הייתה עובדי מפעלי פורד כללו בין היתר הורדה משמעותית של זמן הרכבת הרכבים במאות שעות. פורד היה ידוע בשיטת התמריץ שלו לעובדיו שתמכה במתן תגמולים כספיים, לעיתים נדיבים ביותר במטרה להגדיל את התפוקה. 

ויש גם TQM ו iso9000 ועוד הרבה תיאוריות, תקנים וניסויים – אבל אם נספר לכם הכל לא יישאר לכם מה ללמוד….

 איפה לומדים:

באוניברסיטאות ובמכללות להנדסה

 שכר הלימוד באוניברסיטאות ובמכללות המתוקצבות (לא הפרטיות) הוא כמעט 10000 ₪ .

הפוסט הזה פורסם בתאריך הנדסאי תעשיה וניהול ייצור, הנדסאי תעשיה וניהול לוגיסטיקה, לימודי הנדסאי תעשיה וניהול מערכות מיידע, לימודי הנדסאי תעשיה וניהול תעבורה, לימודי מהנדס תעשיה וניהול, לימודים כללי עם התגים , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>