ללמוד ולעבוד בתחום – ריפוי בעיסוק

מידע על המקצוע – ריפוי בעיסוק 
מקצוע מרפא בעיסוק:
ריפוי בעיסוק (Occupational Therapy) הוא מקצוע טיפולי, שיקומי וחינוכי שמספק לאדם בעל נכות מסוימת כלים ומיומנויות אשר יאפשרו לו להתמודד עם דרישות החיים.

זהו מקצוע הדורש תואר אקדמי, הנלמד כיום בחלק מן האוניברסיטאות.

הלימודים כוללים תקופות הכשרה מעשיות ולימודים תיאורטיים. תואר ראשון מקנה תעודה…

מידע על המקצוע – ריפוי בעיסוק 
מקצוע מרפא בעיסוק:
ריפוי בעיסוק (Occupational Therapy) הוא מקצוע טיפולי, שיקומי וחינוכי שמספק לאדם בעל נכות מסוימת כלים ומיומנויות אשר יאפשרו לו להתמודד עם דרישות החיים.

זהו מקצוע הדורש תואר אקדמי, הנלמד כיום בחלק מן האוניברסיטאות.

הלימודים כוללים תקופות הכשרה מעשיות ולימודים תיאורטיים. תואר ראשון מקנה תעודה ממשרד הבריאות המכירה במעמד כאיש שירותי הרפואה, והתארים המתקדמים מאפשרים להעמיק את הידע המקצועי ואת המחקר בנושאים הקשורים במקצוע.

במהלך העבודה מרפאים בעיסוק מקבלים הדרכה מקצועית ומשתתפים בקבוצות עניין מקצועיות.

מרפא בעיסוק צריך לדעת להשתמש בעיסוק המשמעותי ללקוח ככלי טיפולי לקידום בריאות ורווחת הלקוח.

עליו לדעת גם, כיצד לסייע ללקוח לתפקד בצורה האופטימאלית במטלות היומיומיות ותפקידי החיים הנדרשים ממנו בבית, בעבודה ובשעות הפנאי.

מרפא בעיסוק מעריך את השלכות הסביבה הפיזית והרגשית על תפקוד הלקוח ומאפשר לו השתלבות מיטבית בחברה.

המרפאים בעיסוק עושים שימוש בכל הכישורים האלה על מנת לאפשר ללקוחותיהם תחושת עוצמה ויכולת לבחור ולקבל החלטות על מנת להשיג יעדים אישיים ואורח חיים הכולל תפקוד, בריאות ורווחה הטובים ביותר עבורם.
 
מידע על לימודים אקדמיים – ריפוי בעיסוק 
תואר ראשון בריפוי בעיסוק: 
רקע כללי:
תקופת הלימודים היא כשלוש שנים וחצי. במהלכה תלמדו לטפל באנשים עם לקויות ונכויות שונות. אנשים שנפגעו בתאונת דרכים, בעלי מגבלות התפתחותיות או מחלות פיזיות, וכן בזקנים ובאנשים עם קשיים פסיכולוגיים וחברתיים.

תוכנית הלימוד כוללת קורסים ממדעי הטבע והחברה גם יחד. היא סוקרת את  חקר התפתחות האדם מהלידה ועד גיל הזקנה ואת מוגבלויותיו האנטומיות, החברתיות והנפשיות השונות. 

ייחודיות הריפוי בעיסוק היא בשימת הדגש על פעולות שונות כמו משחקים הכוללים פעילות גופנית, סימולציות של עבודה ועוד. המטרה היא להגדיל את יכולת המטופלים לבצע באופן עצמאי את הפעילויות שמרכיבות את חייהם. תלמדו גם כיצד לייעץ למטופלים לשנות את סביבתם על מנת לאפשר לעצמם עצמאות וניידות.
בסיום התוכנית תוכשרו לעבודה כמרפאים בעיסוק באמצעות מסלול משולב של לימודים אקדמיים והתנסויות בעבודה קלינית בשטח.
בשנים האחרונות חלק גדול מעבודת המרפאים בעיסוק היא עם אוכלוסיות בריאות במטרה למנוע פגיעות ולשפר את איכות החיים. תחומי ההתערבות כוללים קבוצות גירוי לתינוקות בריאים, התאמה של סביבות העבודה על מנת למנוע פגיעות תנועה נשנות (ארגונומיה), תוכנית מניעת נפילות עבור האוכלוסייה המבוגרת ועוד.
תכני הלימוד:
תוכלו ללמוד קורסים בשיקום קוגניטיבי, שיקום באמצעות טכנולוגיות, מציאות מדומה, הערכה והתערבות בילדים בעלי הפרעה התפתחותית בקואורדינציה (DCD), התערבויות קוגניטיביות בילדים, בניית כלי אבחון והערכה, הערכת כתיבה של ילדים ומבוגרים באמצעות מחשוב, הערכה וטיפול בילדים הסובלים מאוטיזם, שמיעה, משחק ילדים. 

שימוש בטכנולוגיות מפותחות של מציאות מדומה מאפשרות לחוקרים ליצור סביבה המחקה סביבה אמיתית וסיטואציות מחיי היום-יום, כמו לימוד חולה פרקינסון לחצות כביש או באימון לפעילויות מוטורית עדינות.
תוכנית הלימודים לתואר שני בריפוי בעיסוק, מדגישה העמקת ידע תיאורטי ומחקרי כמו גם העמקת מיומנויות קליניות מתקדמות.
 

אפשרויות תעסוקה:
מרפאים בעיסוק פועלים במערכות הבריאות והחינוך. בבתי חולים, מרפאות, מרכזי שיקום, צבא, בתי ספר, גני ילדים, מרכזים להתפתחות הילד, מעונות לאוכלוסייה המבוגרת, מרכזים לבריאות הנפש, מקלטי סיוע לאוכלוסיות במצוקה, מעונות יום, וכן בבתי מטופלים.

המרפאים בעיסוק עובדים כחלק מצוות רב-מקצועי וחלקם מפתחים תחומי התמחות ממוקדים.

הפוסט הזה פורסם בתאריך לימודי ריפוי בעיסוק. קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>