לימודי מגדר

מאת: סיוון נצר

 מדוע בנות צעירות משחקות בבובות ובנים משחקים בטרקטורים וברובים? מדוע נשים צעירות חולמות להלך ככלות בגני אירועים בעוד גברים צעירים רוצים להיות חיילים אמיצים וגיבורים ולהילחם? האם תפקודים אלה מושפעים מציפיות חברתיות או שיש בהם יסוד מולד? האם הבסיס להבדלים בין המינים הוא ביולוגי בלבד או תלוי תרבות וחברה?…

מאת: סיוון נצר

 מדוע בנות צעירות משחקות בבובות ובנים משחקים בטרקטורים וברובים? מדוע נשים צעירות חולמות להלך ככלות בגני אירועים בעוד גברים צעירים רוצים להיות חיילים אמיצים וגיבורים ולהילחם? האם תפקודים אלה מושפעים מציפיות חברתיות או שיש בהם יסוד מולד? האם הבסיס להבדלים בין המינים הוא ביולוגי בלבד או תלוי תרבות וחברה? האם הומוסקסואליות היא מגדר עצמאי?. שאלה נוספת שבה עוסק התחום קשור לחלוקת הכוח בין גברים לנשים בחברה ועל היחסים שבין גברים לנשים כפי שהם באים לביטוי בתחומים חברתיים תרבותיים פיזיולוגים וטכנולוגים. כך למשל עוסקים לימודי מגדר בשאלה מה הן הדרכים שבהן נשלטת החברה על ידי הגברים וכיצד מונצחים הפערים הללו בכל הקשור בשכר ובמוביליות חברתית. מדוע למשל, נעדרות רגלי נשים מאירועים עסקיים לטובת ימי נוכחותם המוגברת בימי הולדת בגני הילדים. שאלות כאלה ועוד רבות נוספות מעסיקות את תחום לימודי המגדר שכיום ניתן ללמוד אותו כמעט בכל אוניברסיטה בארץ וגם בחלק מהמכללות המובילות.

התפתחותו של תחום המגדר

"לימודי מגדר" –נחשב לאחד מתחומי הלימוד והמחקר החדשים יחסים באקדמיה. מדובר בענף ממדעי החברה, העוסק בשאלה כיצד צפויים נשים או גברים להתנהג ביחס לציפיות החברתיות והתרבותיות מהם, שעשויים להיות בעלי משקל רב בתהליך החברות שלהם כנשים או כגברים בחברה, וגם כבעלי השפעה על תהליך זהותם המגדרית.

עד לשנות ה-60 של המאה הקודמת היה המושג פשוט ביותר: נשים וגברים הובדלו על ידי מינם הביולוגי בלבד והחלוקה התפקודית ביניהם הייתה ברורה (נשים כאמהות, עקרות בית, אמונות על גידול הילדים והמשפחה, לעומת הגברים שמופקדים על כוח, ביטחון, פרנסה והישגים).

התפנית בתפיסה המגדרית החלה עם המהפכה הפמיניסטית והתיאורטיקניות שלה אשר יצרו אבחנה בין מין ביולוגי לבין מכלול הציפיות וההגדרות החברתיות, והאבחנות התרבותיות שמכתיבים התנהגות "נשית" או "גברית". אל הפמיניסטיות חברו מאוחר יותר עם המפכה הקשורה בהומואים ובלסביות. על פי הגדרתו אינו עוסק מגדר בנטייה מינית ולפיכך הומואים ולסביות אינם מהווים מגדר בפני עצמו ומאידך – האופן שבו נתפסים הומוסקסואלים ולסביות בידי אחרים מציב סימן שלה סביב קביעה זו.

לא שחור לבן

תחום המגדר הוא אחד התחומים הכי מתפתחים בתוך מדעי החברה. התפיסה העומדת ביסוד התחום, לפיה קיימים הבדלים שאינם מבוססי ביולוגיה בלבד בין נשים וגברים מאותגרת בשנים האחרונות עקב עלייתם למודעות, או תפוצתם הנרחבת של מקרים שאינם ניתנים להגדרה חד משמעית של "נשים" או "גברים". האוכלוסייה הטראנג'נדרית (גברים ביולוגית שהם בעצם נשים, ונשים שהן בעצם גברים, תעשיית שינויי המין הנפוצה ועוד). אלה הופכים את העיסוק בג'נדר ואת הצורך להעמיק את ההבנה שלנו בתחום למורכבים ומרתקים במיוחד.

לימודי מגדר

אם אתם חפצים להרחיב את ידיעותיכם בתחום הולך ומתפתח זה, תוכלו כיום למצוא אותו בכל אחת מהאוניברסיטאות הגדולות: תל אביב, חיפה, בר-אילן, ירושלים ובן גוריון כמו גם  במכללת בית ברל, מכללת אורנים, שלוחת לסלי קולג' מבוסטון, מכללת עמק יזרעאל והמסלול האקדמי במכללה למינהל. בעבר ניתן היה ללמוד את התחום רק לתואר שני, אולם כיום הוא פתוח גם ללימודי תואר ראשון הן כחוג מרכזי והן כחטיבה.

מה לומדים?

קורסי חובה כגון: מגדר וחברה, מבוא לסוציולוגיה של המגדר וקורסים שונים בפסיכולוגיה בכלל ובפסיכולוגיה מגדרית בפרט. פמיניזם, חברה ומשפט בישראל והתפתחות הפסיכולוגיה של האישה. לצד אלה מתמקדת התוכנית בבחינה ביקורתית של טקסטים מתחומים מגוונים כמו: היסטוריה, פילוסופיה, מדע, תולדות האומנות, משפט, כלכלה, פוליטיקה, ספרות וקולנוע. התחומים נלמדים מתוך חיפוש אחר קולן, האבוד בדרך כלל, של נשים.

הפוסט הזה פורסם בתאריך לימודי תואר בלימודי נשים ומגדר, לימודים כללי עם התגים . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>