לימודי הנדסאים: מגוון רחב של תחומים והכשרות

מאת רן בן עזרא

 אחד מתחומי הלימודים המבוקשים והנחשקים ביותר בקרב סטודנטים, הוא לימודי הנדסאים. הנדסאי הוא כל מי שברשותו השכלה של מקצוע טכנולוגי, שניתן ליישום במוסדות עבודה שונים כגון: מסודות ממשלתיים, חברות הייטק, השוק הפרטי ועוד. עם תום לימודי ההנדסאים משתלבים בוגרים רבים בתחום, בשוק התעסוקה הרווה משרות. ישנם בעלי מקצוע רבים…

מאת רן בן עזרא

 אחד מתחומי הלימודים המבוקשים והנחשקים ביותר בקרב סטודנטים, הוא לימודי הנדסאים. הנדסאי הוא כל מי שברשותו השכלה של מקצוע טכנולוגי, שניתן ליישום במוסדות עבודה שונים כגון: מסודות ממשלתיים, חברות הייטק, השוק הפרטי ועוד. עם תום לימודי ההנדסאים משתלבים בוגרים רבים בתחום, בשוק התעסוקה הרווה משרות. ישנם בעלי מקצוע רבים שעושים הסבה או לחלופין רוכשים השכלה נוספת שתעשיר את הידע שלהם ותיתן להם ניסיון והכשרה נוספת לתעסוקה בתחום.

לימודי הנדסאים ומקומות לימוד

האפשרויות למקומות בהם ניתן להירשם ללימודי הנדסאים הן רבות ומגוונות. בארץ קיימות מכללות ואוניברסיטאות רבות שאליהן ניתן להירשם. לכל מכללה יש רף של תנאי כניסה והרשמה. לא כל אחד יכול להירשם ללימודים מסוג כזה והדרישה תהיה לרוב של הוכחות לציונים טובים במקצועות הריאליים של המועמד ללימודים. לעתים ישנם מבחני כניסה שבאים לבדוק את רמת ההתאמה של המועמד ללימודים במוסד שבחר לבקש להתקבל אליו. לאחר שהתקבל כמועמד למוסד הלימודי, תכנית הלימודים לתואר תהיה לרוב בין שלוש לארבע שנים (תלוי בסוג ההתמחות שבחר). בתום הלימודים, משתלבים בוגרים רבים בשוק העבודה ורובם עושים זאת במהרה, שכן מקצועות ההנדסאים מבוקשים מאד.

תחומים מרכזיים בלימודי הנדסאים

בתוך תחום לימודי הנדסאים קיימים עשרות תתי תחומים של לימודים והכשרה במקצוע טכנולוגי של הנדסאי. להלן מספר מקצועות הנדסה מוכרים מוכרים ומבוקשים:

 הנדסת חשמל

בלימודי הנדסת חשמל  רוכשים ידע בכל מה שנוגע לתחזוקה ותכנון של מערכות אנרגיה והספק חשמליות. הסטודנטים לוקחים קורסים בנושאים כגון: תורת החשמל, אלקטרוניקה, הספקים חשמליים ועוד. בלימודים מקבלים את ההכשרה לתכנת מעגלים חשמליים לצרכים של העברת אנרגיה. כמו כן, הם פותרים בעיות של מערכות חשמליות למינן. בוגרי התחום מקבלים למעשה את כל ההכשרה הנדרשת על מנת שאחר כך יוכלו להשתלב בחברות הייטק ואלקטרוניקה ולהמשיך להתמחות בתחום גם שם, במסגרת הצרכים והאופציות של המערכות שעמן הם אמורים להתעסק שם.

 הנדסת תעשיה וניהול

תחום הנדסת תעשיה וניהול מכיל בתוכו את כל מה שנוגע לפיתרון בעיות ייצור בתעשיה וכן לשיפור ושכלול של מערכות ייצור ישנות. כמו כן, בתחום זה לומדים כיצד ליצור מערכות ייצור חדשות שיותאמו לצרכים השונים של התעשיה. עיקר ההתמקדות בתפקיד היא הפעלת מערכות תעשייתיות שונות. בתוך תחום לימודי זה ניתן למצוא התמחויות נוספות שהסטודנטים יכולים לבחור כגון: התמחות בייצור, התמחות בבקרת איכות ועוד. עם ההתפתחות הטכנולוגית, גם המערכות השונות בתעשיה משתכללות ומתפתחות. מסיבה זו קיים צורך רב לאנשי תעשייה וייצור שיוכלו להתמודד עם המערכות הקיימות, וכמו כן להתמחות ולהכיר מערכות חדשות ומשוכללות יותר שייכנסו לתעשיה בהמשך.

 לימודי הנדסת מכונות

לימודים אלו כוללים הכרה והתמחות בכל מה שנוגע למחקר, פיתוח, ייצור ותחזוקת מערכות מכאניות על סוגיהן השונים: מכונות תעשייתיות, מנועי רכבים, מכונות שונות לשימוש ביתי, מכונות השייכות לתחום הרפואי ועוד סוגים רבים אחרים. הסטודנטים מתמחים בהכרת ותפעול המכונות יכולים להיות מאוחר יותר טכנאי מכונות כביסה, או להשתלב בפיתוח מכונות שונות בחברות מובילות. תחום זה נשען בעיקר על לימודי תוכנות מחשב המתפעלות את המכונות. הנדסאי מכונות הם המוחות ואנשי התפעול שעומדים מאחורי המכונות בסוגי החברות השונות והם מאפשרים לתהליך הייצור להתממש בפועל.

 לימודי הנדסת תוכנה

בלימודים אלו מתקיימת הכשרה בתפעול, פיתוח והטמעת תוכנות ושפות מחשב. הסטודנטים רוכשים ניסיון עיוני ומקצועי בשפות מחשב כגון: שפת C, שפת Java ועוד. בנוסף, הם לומדים להתמודד עם מערכות מורכבות של מיחשוב ומידע. הם בעיקר מתאימים את סוגי התוכנות בארגון למשתמשים ואחראים על פיקוח, בדיקה ותכנון התוכנה, כולל טיפול בתקלות, וכן פיתוח ושדרוג תוכנות קיימות. 

מעבר למסלולי הלימוד המרכזיים שהוצגו כאן תוכלו למצוא בלימודי הנדסאים מגוון נוסף של לימודים כגון: הנדסה אזרחית, הנדסת ביוטכנולוגיה, הנדסת כימיה ועוד. בטרם החלטותם באיזה מסלול לבחור, מומלץ לקבוע פגישות ייעוץ במכללה או באוניברסיטה אליה אתם מתעתדים להירשם. הדבר יקנה לכם מידע רב ויקל על ההחלטה הסופית.

הפוסט הזה פורסם בתאריך לימודים כללי. קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>